فروس گلایسین سولفات 

فرگلایسین®           ferglycin®

مکمل تغذیه ای

این محصول بدون نسخه پزشک نیز در دسترس می باشد ، با این حال بهتر است برای کسب بهترین نتیجه ی درمانی آن را مطابق دستورالعمل پزشک مصرف نمایید .

قبل از مصرف این فرآورده در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمایید:

در صورت وجود واکنش حساسیتی به فرآورده

در صورت بارداری و شیردهی

ابتلا به بیماری های دیگر

استفاده از سایر داروها

اختلال حافظه و یا عدم توانایی خواندن مطالب

در خصوص نحوه صحیح مصرف این فرآورده به نکات زیر توجه کنید :

این محصول را مطابق با دستور پزشک ، مصرف کنید. از مصرف مقادیر بیشتر ، کمتر و یا به مدت طولانی تر از دستور پزشک ، خودداری نمایید . گاهی اوقات ممکن است پزشک مقدار مصرف فرآورده را جهت دستیابی به نتایج مطلوب تغییر دهد .

به منظور افزایش جذب ، کپسول را در فواصل کافی از وعده های غذایی ( برای مثال با معده خالی در صبح و یا بین وعده های اصلی غذا ، 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا )مصرف نمایید .

آهن خون خود را به صورت دوره ای کنترل نموده و به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید .

در صورتی که یک نوبت از مصرف فرآورده را فراموش کردید ، به محض یاداوری فورا آن را میل کنید . ولی اگر تقریبا زمان نوبت بعدی فرا رسیده باشد ، نوبت فراموش شده را مصرف نکرده و برنامه عادی خود را از سر بگیرید . از د.و برابر کردن مقدار فرآورده خودداری کنید .

طبقه بندی فارماکولوژیک :

مکمل آهن

سولفات گلایسین آهن که از وصل شدن اسیدآمینه گلایسین به ملح فروس سولفات تشکیل شده است به عنوان منبع آهن برای کم خونی فقر آهن استفاده میشود . آهن جز ضروری هموگلوبین خون است که برای روند اکسیداتیو بافت های زنده لازم است . برای ساخت هموگلوبین سلول های قرمز خون ، نیاز به یک منبع کافی از آهن و سایر مواد مغذی در رژیم غذایی دارند ، هموگلوبین وظیفه ی حمل اکسیژن به مغز ، قلب ، عضلات و به بافت سراسری بدن را به عهده دارد و یک عامل مهم در حفظ سطح انرژی و همچنین عملکرد های فیزیکی و طبیعی بدن است  و برای سلامت کلی ضروری میباشد . علاوه بر نقش آن در حمل و نقل اکسیژن ، آهن همچنین برای عملکرد بسیاری از آنزیم ها ی بدن ضروری است و نیز عنصری مهم برای رشد طبیعی در کودکان و حفظ سیستم ایمنی بدن اهمیت دارد . اتصال اسید امینه گلایسین به ملح اهن باعث جلوگیری از اتصال آهن به مهار کننده های مواد غذایی و یا رسوب هیدروکسید اهن نامحلول در محیط ph روده کوچک می شود و در نتیجه باعث جذب بهتر ، تداخل کمتر و عوارض کمتر می شود .

موارد منع مصرف:

کم خونی همولیتیک در صورت عدم همراهی با کم خونی فقر آهن

زیادی آهن در بدن (Haemochromatosis , Haemosidrosis)

زخم معده

اسهال

کولیت اولسراتیو

دریافت مکرر تزریق خون

بیماران دارای سابقه حساسیت یا عدم تحمل به این فرآورده

مقدار مصرف :

این فرآورده با دوز بالا می باشد و با توجه به اینکه 122 درصد بالاتر از حداکثر مقدار مجاز روزانه (45 میلی گرم ) است . می بایستی حتما با مشورت پزشک یا داروساز ، مصرف شود .

مسمومیت :

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر تجویز شده ، مراجعه به مرکز کنترل مسمومیت توصیه میشود .

علائم مسمومیت حاد شامل حالت تهوع ، درد شدید معده ، اسهال خونی ، سرفه خونی یا استفراغ قهوه ای شکل ، تنفس کم عمق نبض ضعیف و یا سریع ، پوست رنگ پریده ، لب کبود و تشنج

عوارض جانبی :

هر فرآورده به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود ، اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمیشود . در صورت بروز عوارض شایع زیر با پزشک یا داروساز مشورت نمایید :

واکنش های آلرژیک شدید (جوش ، کهیر ، مشکل تنفسی ، تنگی در قفسه سینه ، ورم دهان ، صورت ، لب ها و زبان )

تهوع

درد معده

استفراغ

یبوست

اسهال

مدفوع سیاه

هشدار:

در صورت ابتلا به بیماری های دیگر به خصوص موارد زیر ، پزشک خود را مطلع نمایید :

بیماران مبتلا به زخم های روده ای

افراد سالخورده با علائم کمبود آهن ، کم خونی با منشا نامشخص

در بیماران با کم خونی ناشی از بیماری های شدید کلیوی

تداخلات دارویی :

فروس گلایسین سولفات ممکن است با مکمل های کلسیم ، کلستیرامین ، آنتی اسید ها ، متیل دوپا ، پنیسیلامین ، بیس فسفونات ها ، لوودوپا ، لووتیروکسین ، تتراسایکلین ، کینولون ها ف سالیسیلات ها و فنل بوتازون تداخل پیدا کند .

جذب فروس گلایسین سولفات ممکن است با مواد حاوی تانن (چای)، اسید فتیک ، مکمل های دارویی حاوی گیاه saw palmetto  و غذاهای حاوی سبوس دچار اختلال شود .

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

در دوران بارداری قبل از مصرف حتما با پزشک و یا داروساز مشورت نمایید .

مطالعات کافی در مورد ترشح فروس گلایسین سولفات در شیر مادر و بی خطر بودن مصرف این مکمل در دوران شیردهی وجود ندارد .

شرایط نگهداری:

فراورده در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد ، دور از نور و رطوبت نگهداری شود . فراورده را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید .

بسته بندی :

این مکمل به صروت بطری حاوی 30 عدد کپسول بسته بندی و عرضه میگردد .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست