آ.اس.آ

آسپی سلتز          آ.اس.آ

 Aspiseltze ®   A.S.A

 اشکال دارویی:

هر قرص انتریک کوتد آسپی سلتز ، حاوي 81 میلی گرم آ.اس.آ (استیل سالیسیلیک اسید) می باشد

 موارد مصرف :

 این دارو به منظور تسکین درد و کاهش تب شدید و التهاب در بدن مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین به جهت جلوگیري از بـروز حملات قلبی، سکته و درد قفسه سینه (آنژین) و درمان آنها تجویز می گردد.

موارد منع مصرف:

در صورت سابقه حساسیت به این دارو، غذاها، مواد نگهدارنده، رنگها و یا سایر سالیسیلات ها و داروهاي دیگر شامل استامینوفن، دیکلوفناك، دیفلونیسال، اتودولاك، فنوپروفن، فلوکتافنین، فلوبیپروفن، ایبوپروفن، ایندومتاسین، کتوپروفن، کتورولاك، مکلوفنامات، مفنامیک اسید، نابومتون، ناپروکسن، اکساپروزین، اکسی فن بوتازون، فنیل بوتازون، پیروکسیکام، سولینداك، سوپروفن، تنوکسیکام، تیاپروفنیک اسید، تولمتین و زومپیراك را داشته اید  ، پزشک را مطلع سازید.

این دارو در کودکان و نوجوانان مبتلا به آنفلوانزا یا آبله مرغان (بدلیل احتمال بروز سندرم ري) نباید مصرف شود، مگر با تجویز پزشک.

تداخلات دارویی:

در صورت مصرف همزمان این دارو با داروهاي زیر پزشک خود را مطلع سازید:

ضد انعقادهاي خوراکی، سفامندول، سفوپرازون، سفوتتان،دي پیریدامول، دي والپروئکس، داروهاي ضد درد و ضد التهاب به غیر از مخدرها، پنتوکسی فیلین، داروهاي خوراکی ضد دیابت، متوترکسات، پلیکامایسین، تیکارسیلین، هپارین، والپروئیک اسید، ونکومایسین، پروبنسید، سولفین پیرازون، قلیایی کننده هاي ادرار. در صـورت وجــود بیماري هایی نظیر آنمی، تیروئید پرکار ، همچنین در صورت داشتن مشکلات گوارشــی یا زخم معــده، آسم، آلــرژي، پولیپ بینی، کمبود آنزیم گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز، فشار خون بالا، بیماریهاي کبدي و کلیوي، نقرس، بیماریهاي قلبی، هموفیلی و سایر موارد خونریزي پزشک خود را مطلع سازید.

مقدار و نحوه مصرف:

دارو را یک لیوان پر آب میل نمائید و حدود 15-30 دقیقه پس از بلع دراز نکشید

قرص را بطور کامل بلعیده و از جویدن یا خرد کردن آن خودداري کنید.

چنانچه دارو را به طور مرتب مصرف می کنید، در صورت فراموشی به محض به یاد آوردن مصرف کنید در صورتی که زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسیده باشد، از مصرف این نوبت خودداري کرده و برنامه معمول دارویی خود را ادامه دهید و مقدار مصرف را دو برابر نکنید. حداکثر مصرف این دارو در افراد بالاي 12 سال 5 بار در روز می باشد. میزان مصرف در کودکان توسط پزشک تعیین می گردد.

 مصرف در بارداري و شیردهی

بارداري:

تجویز این دارو در خلال سه ماه آخر بارداري می تواند حاملگی و زایمان را طولانی نموده، خونریزي را قبل و بعد از زایمان افزایش داده و سبب کاهش وزن و خونریزي در نوزاد گردد. لذا آسپرین را در دوران بارداري خصوصا سه ماه آخر نباید مصرف کرد و مصرف آن تنها با صلاحدید پزشک امکانپذیر می باشد.

شیردهی:

این دارو در شیر ترشح می گردد ولی عوارض خاصی در نوزاد مشاهده نشده است. در صورت مصرف دراز مدت این دارو در دوران شیردهی حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

موارد احتیاط:

مصرف دارو را بدون نظر پزشک قطع نکنید.

این دارو باید حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف مسهل هاي حاوي سلولز مصرف شود.

درصورت نیاز به عمل جراحی بیمار، پنج روز قبل از جراحی مصرف آسپرین باید قطع گردد تا از احتمال بروز خونریزي جلوگیري شود

هشدار:

از مصرف داروهاي سوء هاضمه دو ساعت قبل و بعد از مصرف این دارو خودداري کنید.

از مصرف سایر داروهاي حاوي آسپرین همراه با این دارو خودداري کنید

مصرف این دارو در کودکان و نوجوانان مبتلا به آنفولانزا ، آبله مرغان، فاویسم، و در شیرخواران زیر دو ماه ممنوع است.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات درمانی، ممکن است عوارض ناخواسته اي نیز داشته باشد که در صورت بروز با پزشک خود مشورت نمایید. مصرف کوتاه مدت و مقادیر کم آسپرین عوارض جانبی بسیار کمی دارد

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر بلافاصله به بیمارستان مراجعه نمائید:

هرگونه کاهش شنوایی، ادرار خونی، آشفتگی، تشنج، اسهال شدید و یا طولانی مدت، اشکال در بلع، گیجی،منگی، احساس ضعف شدید، خواب آلودگی شدید، بی قراري یا هیجان شدید، تنفس کوتاه، تند و یا عمیق، برافـروختگی، قرمزي و یا سایر تغییرات در رنگ پوست، توهم، افزایش تعریق وتشنگی، تهوع و استفراغ شدید و یا طولانی مدت، اشکال در تنفس، تنگی نفس، احساس سنگینی در قفسه سینه وخس خس سینه، درد شدید و یا طولانی مدت در معده، تورم پلک ها، صورت و یا لب، تب غیر منتظره، حرکات غیرقابل کنترل دستها (بویژه در افراد مسن)، مشکلات بینایی.

علائم مصرف بیش از حد درکودکان شامل:

تغییرات رفتار، خواب آلودگی و خستگی شدید، تنفس تند و یا عمیق

موارد غیر شایع:

درد، انقباض و یا سوزش شدید معده، مدفوع خونی وتیره، سردرد شدید و یا طولانی مدت، صداي زنگ و یا وزوز متمادي در گوش، بثورات پوستی، کهیر، خارش، ضعف و یا خستگی غیر عادي، استفراغ خونی و یا تیره

علاوه بر موارد گفته شده ممکن است که با ادامه مصرف دارو،

عوارض دیگري رخ دهد، این عوارض خود به خود از بین می روند، اما در صورتی که این عوارض ادامه پیدا کرد و یا آزار دهنده شد با پزشک خود مشورت نمایید.

 موارد شایع:

نقباض، درد و یا ناراحتی معده خفیف تا متوسط، سوزش سردل و یا سوء هاضمه، تهوع، استفراغ.

موارد نادر:

اختلال خواب، عصبی شدن.

شرایط نگهداري:

دارو در دماي کمتر از 30 درجه سانتیگراد و دور از نور و رطوبت نگهداري شود.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست