سرماخوردگی بزرگسالان

گریپ کات کلد ®

استامینوفن/ فنیل افرین / کلرفنیرامین

استامینوفن 325 میلی گرم

فنیل افرین هیدروکلراید 5 میلی گرم

کلرفنیرامین مالئات 2 میلی گرم

سرماخوردگی بزرگسالان یک ترکیب ضد احتقان ، ضد حساسیت و مسکن است که جهت درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا نظیر آبریزش بینی ، عطسه ، احتقان سینوس و بینی ، تب ، درد و واکنشهاي حساسیتی قابل مصرف می باشد.

 دوز دارو:

هر قرص گریپ کات ® ، حاوي 325 میلی گرم استامینوفن، 5 میلی گرم فنیل افرین هیدروکلراید، 2 میلی گرم کلرفنیرامین مالئات است . هر جعبه دارو ، حاوي 100 قرص می باشد.

راهنمایی هاي عمومی :

قبل از مصرف این دارو ، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید: در صورت سابقه حساسیت به هر نوع دارو از جمله استامینوفن، فنیل افرین ،کلرفنیرامین و یا هرنوع دارو ، غذا ، ماده محافظ و ماده رنگی. در صورت ابتلا به هر نوع بیماري از جمله دیابت ، فشار خون ، پرکاري تیروئید ، هپاتیت یا سایر بیماري هاي کبدي ، انسداد مجاري ادراري و نارسایی کلیوي ، بیماري هاي قلبی – عروقی ، گلوکوم و بزرگی پروستات. در صورت مصرف هر نوع دارو از جمله داروهاي ضد افسردگی، سالیسیلات ها ، داروهاي پایین آورنده فشار خون و فرآورده هاي حاوي الکل.

مصرف در دوران بارداري و شیردهی:

مصرف این دارو در دوران بارداري و شیردهی توصیه نمی شود مگر با دستور پزشک متخصص

هشدار ها:

دارو را مطابق دستور پزشک مصرف نمائید.

دارو را بیش از مقدار توصیه شده توسط پزشک یا داروساز مصرف نکنید.

همزمان با این دارو از مصرف سایر فرآورده هاي حاوي استامینوفن خودداري نمائید .

در صورتی که علائم بیماري بهبود نیافت یا علائم بیماري بیشتر شد خصوصا ً در صورت تب شدید با پزشک خود مشورت نمائید.

در صورتی که یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید به محض به یاد آوردن مصرف کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسیده باشد، از مصرف این نوبت خودداري کنید و برنامه معمول د ارویی خود را ادامه دهید و مقدار مصرف را نیز دو برابر نکنید.

به منظور کاهش تحریک گوارشی، دارو را با غذا ، آب و یا شیر میل نمائید.

مصرف این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی گردد ، لذا ضمن درمان، از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاري کامل دارند خودداري نمائید.

افراد میانسال نسبت به عوارض این دارو حساس تر می باشند ، عوارضی مانند گیجی ، خوا ب آلودگی ، دفع دردناك ادرار، احساس ضعف ، خشکی دهان ، بینی یا گلو ممکن است در بیماران با سن بالاتر بیشتر رخ دهد. در صورت داشتن هرگونه عمل جراحی ، در مورد مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمائید .

مقدار و نحوه مصرف :

مقدار مصرف در بزرگسالان و افراد بالاي 12 سال :2-1 قرص هر 6-4 ساعت ً با توصیه پزشک مقدار مصرف دارو در کودکان زیر 12 سال حتما مشخص گردد.

عوارض جانبی :

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز بشــود اگر چه همه این عوارض در یک فـــرد دیده نمی شوند ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر حتما با پزشک مشورت نمائید.

عوارض نادر :

تشنج ، توهم ، ضربان نامنظم قلب ، اشکال در تنفس ، درماتیت آلرژیک ، زرد شدن پوست یا چشم ها ، نارسایی هاي کلیوي

عوارضی که در صورت تداوم نیاز به توجه پزشک دارند:

بی قراري ، اشکال در خواب ، عصبانیت ، سر درد، افزایش تعریق ، تهوع و استفراغ ، ضعف ، اشکال در دفع ادرار ، خواب آلودگی ، سرگیجه ، خشکی دهان ، بینی یاگلو و کاهش اشتها.

مسمومیت :

در صورت مصرف بیش از حد دارو ، بیمار را سریعا ً به بیمارستان منتقل نمائید .

 شرایط نگهداري :

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداري کنید . دارو را دور از نور و رطوبت و در دماي کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداري کنید .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست