هیدروکسی کلروکین سولفات

هیدروکسی کلروکین 200

Hydroxychloroquine 200

اشکال دارویی

هر قرص هیدروکسی کلروکین 200،  حاوی 200 میلیگرم ماده موثره هیدوکسی کلروکین سولفات می باشد.

موارد مصرف

این دارو حاوی ماده موثره هیدروکسی کلروکین سولفات می­باشد، که موجب کاهش التهاب در بیماری های خود ایمنی می شود. این دارو میتواند برای بیماری های زیر استفاده کرد.

آرتریت روماتوئید ( التهابات مفاصل)

آرتریت ایدیوپاتیک جوانان (در کودکان)

لوپوس اریتماتوز

بیماریهای پوستی که در آن پوست حساس به نور خورشید می باشد.

موارد منع مصرف

– در صورت داشتن حساسیت به این دارو و سایر داروهای مشابه مانند کینولون ها ، کینین و یا دیگر ترکیبات هیدروکسی کلروکین سولفات. علائم واکنش حساسیتی عبارتند از بثورات پوستی ، مشکلات تنفسی ، تورم لب ها ، صورت ،گلو و یا  زبان .

– در صورت ابتلا به هر مشکل چشمی که تاثیر آن بر روی شبیکیه یا داخل باشد و یا موجب تغییر رنگ چشم شود.
-در صورت بارداری، شیردهی و تصمیم به بارداری.

هشدارها و احتیاطات:

در صورتی که هر یک از شرایط ذیل را دارید، پیش از مصرف داروی هیدروکسی کلروکین با پزشک خود مشورت کنید:

در صورت سابقه یا ابتلا به هرگونه اختلال کبدی یا کلیوی

مشکلات جدی معده یا روده

مشکلات قلبی و عروقی

ابتلا به بیماری های مغز و سیستم عصبی

ابتلا به بیماری پسوریازیس

در صورتی که قبلا به کینین واکنش نا مناسبی داشته اید.

لیست کامل از داروهای مصرفی خود تهیه نموده و در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید و سابقه هرگونه حساسیت دارویی را نیز به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از شروع درمان با هیدروکسی کلروکین سولفات باید چشم هایتان را معاینه نمایید. این معاینه باید حداقل هر 12 ماه یکبار تکرار شود.اگر سن شما بیش از 65 سال می باشد و نیاز به مصرف دوز بالای این دارو (2 قرص در روز ) دارید و یا دچار مشکلات کلیوی هستید این معاینات باید با فاصله کمتر انجام پذیرند .

هیدروکسی کلروکین می توانتد باعث کاهش قندخون شود . لطفاً از پزشک خود بخواهید علائم و نشانه های پایین بودن سطح قند خون را به شما اطلاع دهد . همچنین بهتر است ضمن مصرف این دارو سطح قند خون چک شود.

کودکان و نوجوانان

این دارو برای کودکان و نوجوانان با وزن کمتر از 31 کیلوگرم مناسب نمی باشد .

هیدروکسی کلروکین سولفات و سایر داروها 

در صورت مصرف هر دارویی حتی داروهایی که بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه تهیه می کنید و یا داروهای گیاهی، پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا هیدروکسی کلروکین می تواند بر نحوه عملکرد برخی از داروها  اثر بگذارد و همچنین برخی داروها نیز می توانند بر نحوه عملکرد هیدروکسی کلروکین تاثیر داشته باشند .

مصرف همزمان هیدروکسی کلروکین با هر یک از داروهای زیر ممکن است موجب تشدید عوارض جانبی در شما گردد. مانند :

برخی از آنتی بیوتیک ها (مانند جنتامایسین ، نئومایسین یا توبرامایسین)

سایمتیدین مورد استفاده برای زخم معده

نئوستیگمین و پیریدوستیگمین مورد استفاده برای اختلال عضلانی میاستنی گراویس

داروهای تاثیرگذار بر روی کبد و کلیه

داروهای که بر روی پوست و یا چشم اثر می گذارند

هالوفانترین و مفلوکین که برای مالاریا استفاده می گردند.

آمیودارون که برای مشکلات قلبی استفاده می گردند .

موکسی فلوکساسین که برای درمان عفونت استفاده می گردند .

داروهای مربوط به درمان صرع

داروهایی که ممکن است بر نحوه عملکرد داروی هیدروکسی کلروکین اثر گذار باشند و یا داروی هیدروکسی کلروکین روی نحوه عملکرد آن ها اثرگذار است:

دیگوکسین (مورد استفاده در درمان مشکلات قلبی)

داروهای دیابت (مانند انسولین یا متفورمین)

ضداسیدهایی که برای سوزش معده یا سوء هاضمه استفاده می شوند (باید حداقل 4 ساعت بین مصرف این داروها با هیدروکسی کلروکین سولفات فاصله باشد)

واکسن هاری

سیکلوسپورین (پس از پیوند اعضاء جهت پس نزدن عضو استفاده می گردد)

پرازیکوانتل (جهت درمان عفونت های انگلی و کرم استفاده می گردد)

آگالسیداز (جهت درمان بیماری نادری به نام فابری استفاده می گردد)

بارداری و شیردهی :

اگر شما باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید، شیر می دهید یا قصد شیردهی دارید از این دارو استفاده نکنید زیرا ممکن است مقداری از دارو داخل شیر مادر شود مگر اینکه مصرف در این شرایط به تشخیص پزشک معالج شما باشد.

رانندگی و استفاده از ماشین آلات :

همزمان با استفاده از این دارو ممکن است دچار مشکلات بینایی شوید اگر این اتفاق افتاد فوراً پزشک خود را مطلع نمایید ، این دارو ممکن است باعث گیجی شود لذا در طول درمان از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند ، خودداری نمائید.

نحوه صحیح مصرف هیدروکسی کلروکین
– پیش از شروع درمان با این دارو بروشور موجود در جعبه را به دقت مطالعه نمایید و هرگونه سوال یا ابهام در مورد مصرف دارو را از پزشک خود جویا شوید.
-هیدروکسی کلروکین را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید ممکن است این دارو یک یا دو مرتبه در روز برای شما تجویز شده باشد.
-دارو را همراه یک وعده غذای سبک یا همراه یک لیوان شیر مصرف نمایید این کار منجر به کاهش احتمال بروز تهوع می‌شود. همچنین جهت جلوگیری از بروز عوارض گوارشی و معده درد از خرد کردن یا جویدن قرص خودداری نمایید.
-در صورتی که ضمن درمان با این دارو از داروهای ضد سوءهاضمه مانند شربت های ضد اسید معده استفاده می نمایید، حتما لازم است بین مصرف هیدروکسی کلروکین و این داروها حداقل ۴ ساعت فاصله ایجاد نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف هیدروکسی کلروکین به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید مگر اینکه زمان کمی به نوبت بعدی مانده باشد در اینصورت نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید و از دو برابر نمودن مقدار مصرف هیدروکسی کلروکین در یک نوبت بپرهیزید.
نکته: چنانچه مصرف دارو دو مرتبه در روز برای شما تجویز شده باشد در صورت فراموشی یک نوبت تنها تا یک ساعت پس از زمان مقرر می‌توانید آن را مصرف کنید.
-لازم است در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک باشید تا با معاینات و آزمایشات بالینی منظم و دوره ای وضعیت بهبودی و پاسخ به درمان شما بررسی گردد.
-پیش از شروع به درمان با هیدروکسی کلروکین و سپس حداقل سالی یک بار تحت معاینات چشم پزشکی قرار بگیرید زیرا مصرف این دارو در طولانی مدت ممکن است بر روی بینایی فرد اثر گذار باشد. لذا در صورت تغییرات در بینایی، تاری دید و… به پزشک خود اطلاع دهید تا بررسی های لازم انجام شود.
-در صورتی که هیدروکسی کلروکین برای مشکلات پوستی که با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب تشدید می شوند برای شما تجویز شده است، ممکن است توصیه شود این دارو را تنها در زمان هایی که در معرض آفتاب مستقیم قرار دارید مصرف نمایید.در این مورد اطلاعات لازم را از پزشک خود کسب نمایید.
برای سایر اختلالات پوستی ناشی از نور آفتاب ممکن است نیاز باشد مصرف این دارو را تا چندین هفته ادامه دهید تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود. لذا با صبوری درمان را تا زمانی که پزشک تجویز می نماید، ادامه دهید و حتی در صورتی که احساس بهبودی نمودید ممکن است لازم باشد مدت بیشتری مصرف دارو را ادامه دهید تا دوره ی درمان کامل گردد.
-چنانچه بدون اجازه پزشک دارو را قطع نمودید، ممکن است علائم بیماری مجددا بازگردد و تشدید شود و در هر صورت اگر پس از ۶ ماه مصرف این دارو احساس بهبودی در علائم خود نداشتید، بهتر است با پزشک مشورت نمایید تا اقدامات لازم انجام گیرد.
-پیش از خرید هر گونه دارو یا فرآورده مکمل و گیاهی داروساز خود را در جریان مصرف هیدروکسی کلروکین قرار دهید تا امکان بروز تداخلات دارویی را بررسی نماید.
-هیدروکسی کلروکین می توانند موجب کاهش اثر برخی واکسن های زنده مانند واکسن تیفوئید گردد. لذا در صورت نیاز به هرگونه واکسیناسیون، مسئول مربوطه را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
-این دارو در موارد حملات حاد مالاریا نیز تجویز می گردد.
-استفاده از عینک آفتابی احتمال بروز عوارض چشمی را کاهش میدهد.

 عوارض ناخواسته دارویی هیدروکسی کلروکین
-در صورت احساس تهوع، معده درد، کاهش اشتها و اسهال حتما دارو را همراه با یک وعده غذای سبک یا یک لیوان شیر مصرف نمایید. از مصرف غذاهای سنگین و پر ادویه خودداری کنید.
-سردرد از عوارض شایع مصرف این دارو میباشد در صورت بروز آن آب و مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و با داروساز خود صحبت کنید تا داروی ضد درد مناسب شرایط تان را به شما ارائه نماید. در صورت تداوم یا شدید شدن سردرد به پزشک مراجعه نمایید.
-عوارض چشمی از جمله تاری دید، حساسیت به نور و… ممکن است در مدت درمان با این دارو ایجاد شود. لذا هرگونه تغییر در بینایی را به پزشک اطلاع دهید و در صورت بروز آن از رانندگی و کار با ابزار خطرناک بپرهیزید تا زمانی که وضعیت بینایی شما به حالت طبیعی بازگردد.
-در صورت بروز لکه های قرمز همراه با خارش روی پوست به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت ایجاد زخم های دهانی، خونریزی یا هرگونه کبودی بدون علت مشخص، درد گوش یا اشکال در شنوایی و ضعف شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

موارد منع مصرف و احتیاط
‎ منع مصرف در صورت حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه، سابقه بیماری‌های چشمی از جمله اختلال در شبکه یا هرگونه تغییر در بینایی
‎ موارد احتیاط
‎مبتلایان به نقص کبـــدی و کلیـــوی، افراد الکلی، اطفـــال، ابتلا به پسوریازيس، پورفیری، فاویســم، عدم تعادل الکترولیت ها در بدن، congenital long QT syndrome،  و هرگونه تغییر غیر طبیعی در مورد QT نوار قلبی، آریتمی بطنی، برادیکاردی نارسایی احتقانی قلب، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، ابتلا به torsade de point و سابقه سکته قلبی اخیر  در بیماران فاویسم.

دوز توصیه شده برای بزرگسالان و افراد مسن

1 یا 2 قرص در روز ، طبق تجویز پزشک

دوز توصیه شده برای  کودکان و نوجوانان 

1 قرص در روز ، طبق تجویز پزشک

این دارو فقط برای کودکانی که بیش از 31 کیلوگرم وزن دارند مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است مشاهده اثرات آن چندین هفته به طول انجامد .

عوارض جانبی هیدروکسی کلروکین

عوارض چشمی مانند تغییر رنگ چشم و مشکلات بینایی مانند تاری دید، حساسیت به نور و …

درد شکمی

احساس مریضی و بد حالی

راش و خارش پوستی

اسهال

از دست دادن اشتها

سر درد

تغییر خلق مثل خنده یا گریه غیر قابل کنترل

تغییر رنگ پوست به جز بینی و لب ها

ریزش مو یا از بین رفتن رنگ مو

احساس عصبی بودن

زنگ زدن گوش

مشکل تعادل یا احساس گیجی

مشکلات کبدی که در تست خون مشخص می شود

در موارد نادری ممکن است عارضه هایی از قبیل بروز پسوریازیس، از دست دادن شنوایی، توهم و ابتلا به پورفری با علائم درد شکمی، از هوش رفتن، کهیر و خارش پوستی با مصرف این دارو بروز کند.

ضمن مصرف داروی هیدروکسی کلروکین، ممکن است لازم باشد پزشک نوار قلب شما را بررسی کند. همچنین ضمن مضرف ممکن است تغییراتی در نتایج آزمایش خون تغییراتی ایجاد شود که نشانگر اختلال عملکرد کبد است. در مواردی نیز ممکن است عملکرد کبد متوقف شود.

شرایط نگهداری :

این دارو را دور از دید و دسترس کودکان نگهداری نمایید .

به منظور محافظت در برابر نور در بسته اصلی قرار دهید.

از استفاده هیدروکسی کلروکین پس از تاریخ انقضا که روی جعبه قید شده خودداری کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست